Ana Sayfa Biz kimiz ? Kurumsal Y. S. Belgesi Bayilik Formu SSS İletisim

English French German Russian
Ana Menü
Y. S. Belgesi

YER SAĞLAYICILIĞI FAALİYET BELGESİ

TİB : 5651 sayılı Kanunda, erişim sağlayıcı, yer sağlayıcı, içerik sağlayıcı, İnternet toplu kullanım sağlayıcı ve ticari amaçla İnternet toplu kullanım sağlayıcılar İnternet aktörleri olarak değerlendirilmektedir. Bu Kanunla İnternet aktörleri ilk kez tanımlanmış ve yükümlülükleri belirlenmiştir.

Buna göre; İnternet aktörleri erişim sağlayıcı, yer sağlayıcı, içerik sağlayıcı, İnternet toplu kullanım sağlayıcı ve ticari amaçla İnternet toplu kullanım sağlayıcılarıdır.

Bunlara kısaca değinelim. Erişim sağlayıcı; kullanıcılarına İnternet ortamına erişim olanağı sağlar. 406 sayılı Telefon ve Telgraf Kanunu ve Telekomünikasyon Hizmet ve Alt Yapılarına İlişkin Yetkilendirme Yönetmeliği çerçevesinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilen işletmeler erişim sağlayıcılığı faaliyetinde bulunabilirler. TTNET A.Ş., Superonline A.Ş., Borusan Telekom ve İletişim Hizmetleri A.Ş. gibi şirketler örnek olarak verilebilir.

Yer sağlayıcılar; İnternet ortamında, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten gerçek veya tüzel kişilerdir. Yer sağlama işini ticari olarak yapan hosting firmaları başta olmak üzere, ticari olmasa da kendi sitelerini barındıran gerçek kişiler, kamu kurumları, üniversiteler, dernekler, şirketler, vakıflar vb. kuruluşlar da yer sağlayıcılığı faaliyetinde bulunabilirler.

Erişim sağlayıcıların ve faaliyet belgesi almış yer sağlayıcıların güncel listesine http://www.tib.gov.tr/ES_YS sayfasından ulaşılabilir.

 

 

Yer Sağlayıcılığı Faaliyet Belgesi No: (YS1005)

        
2001 © Yonca Grafik Tasarim - Yonca Sistem ile hazirlanmistir.

Kullanıcı Adı Şifre